мај 29, 2023

Шолц се обидел да го убеди Зеленски да се откаже од НАТО, пишува Волстрит Журнал

„Шолц направи последен обид за решавање на конфликтот Москва-Киев. На 19 февруари во Минхен, тој му рече на Зеленски дека Украина мора да ги напушти своите аспирации за НАТО и да прогласи неутралност како дел од поширокиот европски безбедносен пакт меѓу Западот и Русија. Пактот ќе биде потпишан од Путин и Бајден, кои ќе работат заедно за да ја осигураат безбедноста на Украина. Зеленски рече дека на Путин не може да му се верува и дека повеќето Украинци сакаат да влезат во НАТО, тогаш Германците сфатија дека шансите за мир се мали, се вели во соопштението објавено од Волстрит Журнал.

Германскиот канцелар Олаф Шолц лично се обиде да го реши конфликтот со Киев за време на неговата посета на Минхенската конференција. Германскиот претставник го повика украинскиот претседател Володимир Зеленски да го напушти НАТО и да прогласи неутралност како дел од договорот за европските безбедносни гаранции меѓу Западот и Русија.

За ова пишува „Волстрит џурнал“ во опширната статија со наслов „20-годишната кампања на Путин кон војна во Украина – и како Западот не успеа да се справи со тоа“.
Весникот објави информации од маргините на Минхенската безбедносна конференција, каде претседателот Зеленски пристигна неколку дена пред целосната инвазија на Русија на 19 февруари..