декември 2, 2023

Шел не добива руски гас, Русите возвратија на Британија

Британскиот енергетски гигант „Шел“ нема да може да купува руски гас поради антируските санкции, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Лондон сака да биде лидер на се што е антируско. Дури сака да биде пред Вашингтон! Тоа е цената!“ – изјави Песков.

Велика Британија е единствената земја што воведе санкции за руската Гаспромбанка, преку која се плаќа рускиот природен гас. Мерката ефикасно ја негира можноста Британија да плати за стоката.

На 31 март, Путин потпиша декрет со кој се бара од купувачите на гас од „непријателските земји“ да отворат специјални сметки во рубљи и девизи кај Газпромбанк за да платат за испораките на гас. Тие ќе ги префрлаат средства во странска валута на Газпромбанк, која ќе купува рубљи на берзата и ќе ги префрли на сметките на купувачите во рубљата за да изврши плаќања на добавувачите на Русија.