декември 2, 2023

Шварценегер го замоли Путин да каже стоп на војната, го сакам рускиот народ.видео

Холивудскиот актер, Арнолд Шварценегер го замоли рускиот претседател Владимир Путин да каже „стоп на војната“ во Украина и им порача на руските војници дека нивните животи се жртвуваат за бесмислена војна која ја осудува целиот свет.

Во деветминутното видео објавено на неговиот Твитер профил, актерот и поранешен гувернер на Калифорнија, истакнува дека „силата и срцето на рускиот народ секогаш го инспирирале“.
„Ова не е војна за одбрана на Русија која ја воделе вашите дедовци и прадедовци. Ова е илегална војна“ – наведува Шварценегер.

Тој му се обраќа директно и на претседателот Владимир Путин.
„На претседателот Путин му кажувам: Вие ја почнавте оваа војна. Вие ја водите оваа војна. Вие можете да ја запрете оваа војна“ – наведува актерот.

Во описот на снимката тој додава:

„Го сакам рускиот народ. Затоа морам да ви ја кажам вистината“.