декември 2, 2023

Севернокорејците украле 620 милиони долари во криптовалути, вели ФБИ

ФБИ ги обвини хакерите поврзани со севернокорејската влада за кражба на 620 милиони долари криптовалути минатиот месец од компанија за видео игри, пишува Си-Ен-Ен. Ова е последен во низата смели сајбер грабежи поврзани со Пјонгјанг, пишуваат американските медиуми.

„Преку нашата истрага, успеавме да потврдиме дека Лазарус Груп и АПТ38, сајбер актери поврзани со ДНРК, се одговорни за кражбата на 620 милиони долари во Ethereum пријавена на 29 март“, се вели во соопштението на ФБИ. „DPRK“ е кратенка за официјалното име на Северна Кореја, Демократска Народна Република Кореја, а Ethereum е технолошка платформа поврзана со еден вид криптовалута.


Министерството за финансии на САД вчера ја санкционираше Лазар Груп, широка група хакери за кои се верува дека работи во име на севернокорејската влада. Групацијата Лазарус украла 2,4 милијарди долари во криптовалути во последниве години, според Chainalysis, компанија која ги следи трансакциите со дигитални валути.

„Хакирањето на бизнис со криптовалути во суштина е грабеж на банка преку Интернет и таков грабеж ги финансира дестабилизирачките активности на Северна Кореја и нивното ширење“, рече Ари Редборд од TRM Labs, иследник за финансиски криминал. „Сè додека се успешни и профитабилни, нема да застанат тука“, рече тој.