септември 27, 2023

Северна Кореја тестираше нов систем ‘‘тактички нуклеарки‚‚

Севернокорејските државни медиуми ги објавија најновите тестови на оружје на земјата во неделата за да ги затворат прославите во чест на починатиот лидер Ким Ил-Сунг, еден ден пред почетокот на воените вежби на САД и Јужна Кореја. Воените лидери на Сеул доцна во неделата открија две лансирања на проектили кои прелетаа 110 километри на 25 километри височина со брзина од 4 маха, што очигледно означува нова балистичка ракета со краток дострел. Ким Џонг-Ун, наводно, присуствувал на лансирањето на ракета со краток дострел за прв пат по 2 години, откако на партискиот конгрес во јануари и наложил на својата земја да развие помала, полесна и понапредна нуклеарна технологија.