јуни 10, 2023

Русија објави податоци за странските платеници во Украина

Околу 6.824 странски платеници од 63 земји дојдоа во Украина да се борат за владата на Володимир Зеленски, соопшти во неделата руското Министерство за одбрана. Од нив, 1.035 се „уништени“, а останаа уште неколку илјади. Четиристотини странски борци се заробени во Мариупол, каде националистичките сили, вклучително и неонацистичките борци, одбија да се предадат. Најбројната група странски борци (1.717) пристигнала од Полска, додека околу 1.500 дошле од САД, Канада и Романија. По 300 луѓе дојдоа од Велика Британија и Грузија, додека 193 пристигнаа од областите во Сирија под контрола на Турција. Овие бројки во неделата ги соопшти портпаролот на Министерството за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков. Според генералот, 1.035 странски платеници се убиени од руските сили, а 912 избегале од Украина, оставајќи 4.877 активни во градовите Киев, Харков, Одеса, Николаев и Мариупол. Околу 400 од овие странски борци остануваат вградени во украинските националистички баталјони во опколениот пристанишен град Мариупол, рече Конашенков. Со оглед на тоа што поголемиот дел од градот е под руска контрола, овие сили се вкопаа во големата металуршка фабрика Азовстал, огромен фабрички комплекс изграден од Советскиот Сојуз, распространет на 11 квадратни километри.

400 странски борци остануваат заробени во Мариупол, каде силите на Киев ја одбија понудата да се предадат

„Повеќето од нив се државјани на европските земји, како и на Канада“, изјави Конашенков, додавајќи дека руските сили пресретнале радио комуникација од централата на шест странски јазици. По предавањето на повеќе од 1.000 членови на 36-та бригада на маринци на Украина во челичарската и железничката фабрика Илич во Мариупол претходно оваа недела, што Украина го негира, руската војска им понуди на бранителите во Азовстал последна шанса да го положат оружјето и да се предадат во недела. утрото, ветувајќи дека „на сите што ќе го положат оружјето им се гарантира зачувување на животот“. Такво предавање не се случи, а во неделата попладне во близина на фабриката се слушаа удари од тешки пиштоли. „Во случај на понатамошен отпор, сите ќе бидат уништени“, рече Конашенков. „Да ве потсетам дека странските платеници немаат статус на „борци“ според Меѓународното хуманитарно право“, рече Конашенков. „Тие дојдоа во Украина да заработат убивајќи Словени. Затоа, најдоброто што ги чека е кривичната одговорност и долгите затворски казни“. Неколку дена по рускиот воен напад врз Украина, владата во Киев вети безвизен влез за странците кои сакаат да земат оружје против силите на Москва. Потенцијалните регрути ги посетија украинските амбасади ширум Западот и се пријавија да се борат – често со благослов на нивните влади – и тргнаа на бојното поле.

Сепак, регрутирањето беше намалено во Март на оние со воено искуство и целосно беше прекинато на почетокот на април. Портпаролот на украинската таканаречена „Меѓународна легија“ изјави за канадските медиуми дека испраќањето необучени доброволци на фронтот станува повеќе пречка отколку помош, а залихите со огнено оружје и муниција се при крај. Некои од оние кои го направија патувањето споделија хорор приказни на интернет дека биле испратени во првите редови со несоодветно оружје и муниција, додека регрутирањето настрада откако рускиот ракетен напад го срамни центарот за обука на овие странци во близина на западноукраинскиот град Лвов. „Уништени се до 180 странски платеници и големо количество странско оружје“, рече тогаш Конашенков.