декември 5, 2023

Русија започнува уште една фаза на специјална воена операција во Украина, изјави Лавров

Руско Министерство за надворешни работи/TASS

Ова ќе биде многу важен момент од целата специјална операција, истакна шефот на руската дипломатија.

Русија започнува уште една етапа од својата специјална воена операција во Украина за ослободување на Доњецк и Луганска народна република (ДПР и ЛПР соодветно), изјави во вторникот рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. „Почнува уште една фаза од оваа операција (во источна Украина) и сигурен сум дека ова ќе биде многу важен момент од целата оваа специјална операција“, рече Лавров во интервју за телевизискиот канал India Today. На 21 февруари, рускиот претседател Владимир Путин објави дека го признава суверенитетот на Народните републики Доњецк и Луганск. Русија ги призна републиките Донбас во согласност со уставите на ДПР и ЛПР во границите на регионите Доњецк и Луганск од почетокот на 2014 година. Рускиот претседател Путин во телевизиско обраќање на 24 февруари рече дека како одговор на барањето на шефовите на републиките во Донбас донел одлука да спроведе специјална воена операција во Украина со цел да ги заштити луѓето „кои страдаат од злоупотреба. и геноцид од режимот во Киев во текот на осум години“. Рускиот лидер истакна дека Москва нема планови за окупација на украинските територии, истакнувајќи дека операцијата има за цел денацификација и демилитаризација на Украина.

Извор: TASS