декември 5, 2023

Русите ја обвинија Украина дека крие воени загуби!!!

Москва тврди дека Киев изгубил 23.367 борци заедно од армијата, националната гарда и странските платеници

Украина претрпе „неповратна загуба“ од околу 23.367 војници откако Русија ја започна својата воена офанзива во Февруари, соопшти во саботата Министерството за одбрана во Москва. Бројките на жртвите ги откри портпаролот на Министерството за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, кој рече дека само во градот Мариупол, Украина изгубила повеќе од 4.000 борци, вклучително и „странски платеници“ и „нацисти“ поврзани со озлогласените полкови Азов и Аидар. Во изјавата, генералот го обвини претседателот Володимир Зеленски дека ги крие вистинските размери на загубите на неговата земја, велејќи дека претседателот „се плаши да му каже на народот на Украина“ колку војници загинале. Конашенков објасни дека Русија добила документи кои ги докажуваат бројките и наскоро ќе објави подетални информации од овие досиеја. Украина тврди дека изгубила меѓу 2.500 и 3.000 војници на целата нејзина територија. Ова е бројката што Зеленски ја даде за Си-Ен-Ен во интервјуто во петокот, тврдејќи дека руската војска претрпела дури 20.000 сопствени жртви. Москва силно ги оспорува тврдењата на Зеленски. Според пребројувањето објавено од руската влада минатиот месец, нешто повеќе од 1.3450 Русија загинале во тој момент.

Конашенков рече дека во текот на денот, руските сили извршиле високопрецизни ракетни напади врз шест локации на украинската воена опрема и седум упоришта на војниците, додека руските воздушни средства уништиле 67 места за војници и опрема. Руските сили собориле украински воен транспортен авион во близина на Одеса, тврди и Конашенков, наведувајќи дека авионот „испорачува голема серија оружје што западните земји и ги доставиле на Украина“. Русија претходно објави дека таквите странски пратки на оружје ќе се сметаат за „легитимни цели“ од нејзините сили. Претходно оваа недела, американскиот претседател Џо Бајден одобри пакет тешко оружје за Украина во вредност од 800 милиони долари, вклучувајќи артилериски парчиња и хеликоптери. Според извештајот на CNN во петокот, првиот лет на оружје од овој пакет требаше да пристигне во Украина во рок од еден ден. Во текот на ноќта кон петокот и до саботата наутро, Русија употреби удари со висока прецизност за да уништи фабрика за производство на оклопни возила во Киев и складиште за воена поправка во градот Николаев во јужна Украина, изјави претходно во саботата Конашенков. Во текот на ноќта беа погодени вкупно 16 цели, вклучително и украински воени единици, складишта за оружје и муниција и радарски објекти, додаде тој.

Москва претходно оваа недела предупреди дека ќе ги засили таквите напади и ќе ги погоди „центрите за одлучување“ во Киев како одмазда за гранатирањето на руска територија од Украина. Киев негира дека извршил такви напади на руска територија. Интензивирањето на руските напади доаѓа и откако крстосувачот „Москва“, предводник на руската Црноморска флота, потона откако избувна пожар на бродот и се прошири во складиштата за муниција. Украина тврди дека го погодила пловилото со противбродска ракета. Русија ја нападна соседната држава кон крајот на Февруари, по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск, првпат потпишани во 2014 година, и евентуалното признавање на републиките Доњецк и Луганск од Донбас од страна на Москва. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да им дадат на отцепените региони посебен статус во рамките на украинската држава. Оттогаш Кремљ побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.