декември 5, 2023

Путин наброја злосторства на претседателите на САД во 150 војни од 1890 – та до сега

Откако Американците го прогласија за воен злосторник рускиот претседател наброја што направиле американските претседатели и американската војска. Според Путин, ако треба да му се суди како воен злосторник, нему мора да му се придружат сите претседатели на САД кои предизвикале десетици војни ширум светот, без воопшто да имаат право на тоа. Путин ги набројува и војните во кои се вклучени САД од 1890 година: Крајот на XIX век 1890 (-?) – Јужна Дакота, американските владини трупи убиле и застрелале 300 заробени Индијанци од Дакота. 1890.- Аргентина, американската воена интервенција во Буенос Аирес. 1891 – Чилеанските маринци го задушија локалното востание. 1891.- Хаити, американската армија ги потисна црните немири во Навас. 1892 – Ајдахо, Армијата на САД го потисна востанието во рудникот за сребро. 1893 (-?) – Хаваи, американската морнарица ја собори владата на Независното Кралство и ја анектира државата. 1894.- Чикаго, американската армија брутално го потисна нападот на железницата, при што загинаа вкупно 34. 1894.- Никарагва беше окупирана од армијата на Соединетите држави еден месец. 1894-1895 – Кина, американската морнарица и маринци учествуваа во кинеско-јапонската војна. 1894-1896 – Кореја, окупација на Сеул. 1895 – Панама, американски маринци извршија рација во колумбиската провинција. 1896.- Никарагва, американските маринци слетаа во Коринт. 1898-1900 – Кина, американско воено учество во задушувањето на Боксерското востание. 1898-1910 (-?) – Филипините, американската морнарица ја собори владата и уби 600.000 Филипинци. 1898-1902 (-?) – Куба, американската морнарица се бори за време на шпанско-американската војна. 1898 (-?) – Порторико, окупација за време на шпанско-американската војна. 1898 (-?) – Гуам, американската морнарица го окупира островот и изгради воена база. 1898 (-?) – Минесота, американската армија го уништи племето Чипева (Оџибве) во близина на езерото Лич. 1898.- Никарагва, американските маринци слетаа во пристаништето Сан Хуан дел Сур. 1899 година (-?). – Самоа, американската армија е вклучена во војната за тронот. 1899.- Никарагва, американските маринци слетаа во пристаништето Блуфилд. 1899-1901 – Ајдахо, американската армија брутално го задушува бунтот на рударите на Coeur d’Alene. Првата четвртина на XX век 1901 – Оклахома, Армијата на Соединетите Држави го потисна индиското востание Крик. 1901-1914 – Панама, американската морнарица ја окупира и анексира областа на каналот. 1903 – Хондурас, американските маринци ја задушија револуцијата 1903-1904 – Доминиканска Република, американската армија ја потиснува револуцијата. 1904-1905 – Кореја, американски маринци учествуваа во руско-јапонската војна. 1906-1909 – Куба, американските маринци интервенираа и ги потиснаа демократските избори. 1907.- Никарагва, како резултат на окупацијата, создаде протекторат во рамките на таканаречената „Доларска дипломатија“. 1907 – Хондурас, окупиран од американски маринци за време на војната со Никарагва. 1908.- Панама, американските маринци интервенираа во изборниот процес. 1910.- Никарагва, американските маринци ги окупираа Блуфилд и Коринт. 1911 – Хондурас, американската армија учествуваше во Граѓанската војна. 1911-1941 година – Кина, американската морнарица и армијата на САД ја окупираат земјата и учествуваат во задушувањето на бројните востанија. 1912 – Куба, американската армија учествуваше во Граѓанската војна. 1912.- Панама, американската армија и маринците го задушија востанието за време на изборите. 1912.- Хондурас, Маринскиот корпус, ги бранеше американските економски интереси. 1912-1933 – Никарагва, американската армија изврши 10-годишна окупација и учествуваше во војната со герилците. 1913.- Мексико, за време на револуцијата, американската армија побегна и се евакуираше. 1914 – Доминиканска Република, американската морнарица се бори против бунтовниците околу Санто Доминго. 1914.- Колорадо, американската армија брутално го потисна штрајкот на рударите. 1914-1918 – Мексико, морнарицата и армијата на САД учествуваа во воени операции против националистите. 1914-1934 – Хаити, американската армија изврши 19-годишна окупација по задушувањето на востанието. 1915 – Тексас, федералните трупи брутално го потиснаа мексиканско-американското востание, планот Сан Диего. 1916-1924 – Доминиканска Република, Армијата на САД изврши 8-годишна окупација. 1917-1933 – Куба, американската армија го окупира и воспостави економски протекторат. 1917-1918 – Првата светска војна, американската морнарица се бори со Германија една и пол година. 1918-1922 година – Русија, американската морнарица извршија 5 слетувања на војници за да се борат против болшевиците. 1918-1920 – Панама, американската војска ги задушува немирите по изборите како дел од операцијата Полициски долг. 1919.- Хондурас, американската армија и маринците ги задушија немирите за време на изборната кампања. 1919.- Југославија, американската армија и маринците се бореле со Србите во Далмација. 1920 – Гватемала, двонеделна интервенција против синдикалните активисти. 1920-1921 – Источна Вирџинија, американската армија го задушува бунтот на рударите. 1922.- Турција и американската армија се бореле со националистите во Смирна. 1922-1927 – Кина, американската војска и морнарицата го потиснаа националистичкото востание. 1923.- Мексико, бомбардирано од американски воени авиони. 1924-1925 – Хондурас, американска воена интервенција, двапати во изборната кампања. 1925 – Панама, американската армија и маринците го прекинаа генералниот штрајк. Во средината на дваесеттиот век 1927-1934 – Кина, американската војска и маринци ја окупираа земјата. 1932 – Ел Салвадор, американската морнарица го потиснува бунтот на Марти. 1932 – Вашингтон, Армијата на САД го потисна протестот за бонуси на ветераните од Првата светска војна. 1941-1945 година. – Втората светска војна, американската морнарица и армија се бореа со Јапонија, Италија и Германија 3 години и го извршија првото атомско бомбардирање на два јапонски града. 1943 – Детроит, Армијата на САД го задушува бунтот на црнците. 1946.- Иран го напушти северниот дел на земјата соочена со американската нуклеарна закана. 1946.- Југославија, нуклеарна закана од САД како одговор на соборувањето на американскиот авион. 1947 – Уругвај, распоредување како закана за нуклеарните бомбардери. 1947-1949 – Грција, операција на американската армија за поддршка на екстремната десница во Граѓанската војна. 1948.- Германија, американска нуклеарна закана со стратешки нуклеарни бомбардери во Берлин против СССР. 1948-1949 – Кина, американската војска и маринци ги евакуираа Американците пред победата на комунизмот. 1948-1954 – Филипини, ЦИА спроведува воена операција за време на бунтот Хук. 1950 – Порторико, операција за задушување на востанието Понс. 1951-1953 (-?) – Кореја, американската војска и морнарица, заканата од нуклеарно бомбардирање против Северна Кореја и Кина. 1953.- Иран, како резултат на операцијата, ЦИА ја собори демократијата и воспостави режим на шах. 1954.- Соединетите држави и Виетнам соработуваа со нуклеарна закана за бунтовниците. 1954.- Гватемала, операција на ЦИА, бомбардирање на аеродромите во Никарагва, американска нуклеарна закана по национализацијата на американските компании. 1956.- Египет, нуклеарна закана од Соединетите Држави против Советскиот Сојуз со барање да не се интервенира во кризата во Суец, маринците ги евакуираат странците. 1958.- Либан, американската војска и морнарица ја окупираа земјата и ги потиснаа бунтовниците. 1958.- Ирак, американска нуклеарна закана против Ирак и предупредување за инвазија на Кувајт. 1958.- Кина, нуклеарна закана од САД за Кина во случај на повторно обединување со Тајван. 1958.- Панама, американската војска ги задушува протестите. 1960-1975 – Виетнам, армијата, морнарицата и воздухопловните сили учествуваа во Виетнамската војна. Еден милион загинати во најдолгата американска војна, заканата на САД од атомско бомбардирање во 1968 и 1969 година. 1961 – Куба, неуспешна операција за инвазија на ЦИА. 1961 – Германија, американска нуклеарна закана против Советскиот Сојуз за време на кризата на Берлинскиот ѕид. 1962 – Лаос, воена операција за време на герилската војна. 1962.- Куба, американска нуклеарна закана против Советскиот Сојуз и Куба, поморска блокада за време на кризата на Карибите. 1963.- Ирак, ЦИА изврши државен удар во кој претседателот беше убиен и партијата Баас дојде на власт, Садам Хусеин се врати од егзил и ги предводеше тајните служби. 1964 – Панама, американската војска ги задушува немирите поради враќањето на каналот. 1965 – Индонезија, државен удар организиран од ЦИА, повеќе од еден милион жртви. 1965-1966 – Доминиканската Република, американската армија и маринците ги задушија протестите за време на изборната кампања. 1966-1967 – Гватемала, американските зелени беретки се борат против бунтовниците. 1967.- Детроит, американската армија ги задуши афро-американските немири, при што загинаа 43 лица. 1968.- Армијата на САД и американската армија ги задушија немирите по атентатот на Мартин Лутер Кинг, повеќе од 21.000 војници беа распоредени во градовите. 1969-1975 – Камбоџа, армијата и морнарицата на САД ја бомбардираа земјата. За десет години, до 2 милиони луѓе се убиени од бомбардирање, глад и политички хаос. 1970 – Оман, окупиран од американската војска за да спречи инвазија од Иран. 1971-1973 – Лаос, САД бомбардираа теписи против Јужен Виетнам. 1973 – Јужна Дакота, американската армија ги потисна Индијанците од Ундиде Ни. 1973 – Блискиот исток, нуклеарната закана и заканата од светска војна од Соединетите држави за време на Блискоисточната војна. 1973.- Чиле, воен удар го собори и го уби претседателот Салвадор Аљенде. 1975.- Камбоџа, Армијата на Соединетите Американски Држави, го бомбардираше заробениот брод Мајагез, при што загинаа 28 војници. На крајот на дваесеттиот век 1976-1992 – Ангола, операција на ЦИА за давање воена поддршка на јужноафриканските вооружени банди за време на Граѓанската војна. 1980 – Иран, војници, нуклеарна закана од Соединетите држави, армијата направи неуспешен обид да ги спаси заложниците во амбасадата, за време на овој обид загинаа 8 војници. 1981 – Либија, американската морнарица намали 2 либиски авиони. l981-1992 – Ел Салвадор – операција против бунтовниците. 1981-1990 – Никарагва, американската морнарица и операција на ЦИА за задушување на револуцијата. 1982-1984 – Либан, американската морнарица и воздухопловните сили се вклучија во војна против шиитските бунтовници, загинаа 241 маринец. 1983-1984 – Гренада, воена инвазија на американската армија четири години по револуцијата. 1983-1989 – Хондурас, инвазија на САД, маневри, изградба на база. 1984.- Иран, два ирански цивилни авиони беа соборени над Персискиот Залив. 1986 – Либија, бомбардирање на американската морнарица. 1986 – Боливија, американската армија учествува во војната за кокаин. 1987-1988 – Иран, американската морнарица и воздухопловните сили интервенираа во војната во Ирак, бомбардираа и соборија ирански авион. 1989 – Либија, американската морнарица намали 2 либиски авиони. 1989 – Девствени Острови, американската армија го потисна бунтот на црнците во Санкт Петербург. Кроа. 1989.- Филипини ги бомбардираа Соединетите држави како одговор на пучот. 1989 (-?) – Панама, американската војска ја собори националната влада, повеќе од 2.000 убиени. 1990.- Либерија, американската војска ги евакуира странците за време на Граѓанската војна. 1990-1991 – Саудиска Арабија, американската инвазија по ирачката инвазија на Кувајт, 540.000 американски војници во Оман, Катар, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Израел. 1990-1991 – Ирак, бомбардирање, воена инвазија на САД, поморска блокада на ирачките и јорданските пристаништа, воздушни напади; 200.000 луѓе беа убиени во инвазиите на Ирак и Кувајт; големо уништување на ирачката војска. 1991.- Кувајт ја нападна американската морнарица и американската армија. 1991-2003 – Ирак, бомбардирања, поморски зони без летови над курдскиот север и шиитскиот југ; постојани воздушни напади и поморски блокади. 1992 – Лос Анџелес, Армијата на САД и Маринскиот корпус беа распоредени против демонстрантите и немирите. 1992-1994 – Сомалија, окупација од армијата и морнарицата на САД, учество во Граѓанската војна. 1992-94 – Југославија, НАТО поморска блокада на Србија и Црна Гора. 1993.- Босна, бомбардирање, воздушни патроли, зона забранета за летови, граѓанска војна, убиства на Срби, напади врз Србија и соборување на нејзините авиони. 1994 – Хаити, американска инвазија, поморска блокада и окупација, соборување на воената влада. 1996-1997 – Заир (Конго), американските трупи ги нападнаа бегалските кампови на Хуту во Руанда и областите каде што започна револуцијата во Конго. 1997 – Либерија распореди американската армија за евакуација на странци. 1997.- Албанија распореди американска армија за евакуација на странци. 1998.- Судан, ракетен напад врз фармацевтска фабрика за која ЦИА вели дека произведува хемиско оружје за терористите. 1998 – Авганистан, ракетен напад врз поранешните кампови за обука на ЦИА што ги користеа исламските фундаменталистички групи, кои наводно ја напаѓаа амбасадата. 1998.- Ирак, бомбардирања, четиридневни интензивни воздушни и ракетни напади, по наводите дека властите ја попречувале работата на инспекторите за оружје. 1999.- Југославија, бројни бомбардирања, тешки проектили и воздушни напади на НАТО, откако Србија одби да го напушти Косово. Окупација на Косово од НАТО. Почетокот на XXI век 2000 – Јемен, напад на американската морнарица во Аден, 17 загинати. 2001 – Македонија, распоредување на трупите на НАТО. 2001 – Одговор на американските, воздушните сили и морнарицата на САД. 2001-? – Авганистан, американска инвазија, бомбашки и ракетни напади, масовна мобилизација во САД за соборување на талибанскиот режим, лов на борци на Ал Каеда, воспоставување на режимот Карзаи и борба против талибанците. Повеќе од 30.000 американски војници и бројни приватни воени компании ја окупираат земјата. 2002 – Јемен, ракетен напад на Ал Каеда врз САД. 2002 – Филипини, распоредување на војници и американска поморска мисија против Абу Сајаф во архипелагот Сулу, западно од Минданао. 2003.- Колумбија, американската војска и специјалните сили беа испратени во бунтовничката зона за да ја поддржат колумбиската армија која го брани гасоводот. 2003-2011 – Ирак, војна, бомбардирање, окупација на земјата, соборување на Садам Хусеин. Во инвазијата учествуваа повеќе од 250.000 американски војници. Американските и британските сили ја окупираат земјата и се борат против сунитските и шиитските бунтовници. Повеќе од 160.000 војници и бројни приватни изведувачи ја вршат окупацијата и градат големи постојани бази. 2003 – Либерија, учество во мировните сили, операција за соборување на лидерот на земјата. 2004-2005 – Хаити, американската армија, маринци и армијата на САД ја окупираа земјата. 2005 – Пакистан, ракетни и бомбашки напади, тајни операции и напади со беспилотни летала. 2006 – Сомалија, ракетните и поморските сили и американската војска учествуваа во операцијата. Специјалните сили на SWAT се вклучени во етиопската инвазија, која беше соборена од исламистичката влада; Бомбардирање AC-130, напади со крстосувачки ракети и воздушни напади против исламистичките бунтовници; воена блокада против „пиратите“ и бунтовниците. 2008.- Сирија, специјалните сили се вклучени во хеликоптерски напад на 5 милји од Ирак, загинаа 8 сириски цивили. 2009.- Јемен, ракетни напади и напад на Ал Каеда убиле 49 цивили. 2011 – Либија, бомбардирање, ракетни напади, инвазии предводени од НАТО, координирани воздушни напади и ракетни напади врз владата на Гадафи за време на бунтовничкиот бунт. Американските специјални сили спроведуваат тајни операции. 2014 – Ирак, бомбардирања, ракетни напади. 2014 – Сирија, бомбардирања, ракетни напади, американска инвазија на операции. Учество во граѓанската војна на страната на терористите. И тој му се обрати на американскиот Сенат со зборовите: – Овој список не го подготви мојата администрација, овој список е вклучен Д-р Золтан Гросман опишува 150 воени операции извршени од американската војска, како против странски земји, така и во земјата, дури и во Вашингтон. Јасни се заклучоците, всушност, кои се воените злосторници, кој ги предизвикува војните во светот, кој ги разгорува конфликтите, кој сака да ги потчини сите на нивната волја. Русија не учествувала во 150 војни во кои биле убиени милиони цивили, за кои вие во американскиот Сенат гласавте да учествувате.

Текстот е преземен од ИН тв Аустралија http://intvaustralia.com/2022/03/18/%d0%bf%d0%be-%d0%be%d0%b4%d0%bb%d1%83%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%be%d1%82-%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%82-%d0%bf%d1%83/