декември 5, 2023

ОН: Најмалку 816 цивили загинале во Украина

Најголем дел од жртвите биле предизвикани од експлозивно оружје: тешко артилериско гранатирање и повеќе ракетни системи, како и ракетни и воздушни напади, според Канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за човекови права.

Вистинскиот број на жртви е веројатно многу поголем бидејќи комесаријатот не бил во можност да собере информации од некои од најтешко погодените градови, вклучувајќи го и Мариупол.

Од почетокот на руската инвазија пред три недели, 222 лица, меѓу кои 56 цивили, меѓу кои четири деца, се убиени во главниот град Киев, соопштија денеска градските власти.
Вкупно 889 лица, меѓу кои 241 цивил, се ранети во главниот град, соопштија властите во телеграма.

Меѓу повредените има 18 деца, тројца возачи на Брза помош и еден лекар од Брза помош. Властите известија и дека се оштетени 36 станбени згради и десет училишта.
Руските трупи презедоа контрола врз некои области околу Киев, за кој се надеваат дека ќе го опколат, но нивниот напредок во моментов е закочен, соопшти украинската армија.

Киев ги обвинува руските сили дека извршуваат речиси секојдневни напади врз станбени области на главниот град, најмногу во зори, што е тактика што ја осудуваат украинските власти и која според нив има за цел да го тероризира населението и да го намали моралот на бранителите на градот.

Според локалните власти, најмалку седум лица се убиени во изолирани напади врз станбени згради во последните четири дена, вклучувајќи го и денешниот.

Киев имаше речиси 3,5 милиони жители пред војната, но речиси половина го напуштиле градот од почетокот на инвазијата, според украинските власти, пренесе Индекс.хр

prezemeno od Vecer