декември 5, 2023

Неколку повредени во пукање пред џамија во Канада

Пет лица се повредени во пукање во џамија во Торонто, Канада, според полициски извори. Група мажи, кои ја завршија полноќната молитва за време на светиот месец Рамазан, беа случајно нападнати во саботата во пукање во автомобил во областа Скарборо. Беа испукани најмалку шест истрели, но останува непознато колку осомничени биле вклучени во пукањето, изјави портпаролот на полицијата во Торонто, Дејвид Риџик. „Не можеме да кажеме дали жртвите биле цел поради нивните религиозни убедувања“, рече Риџик. Во меѓувреме, Надим Шеик, член на одборот на муслиманското здружение Скарборо, рече дека е загрижен за пукањето. Тој ги повика властите да направат се за да ги изведат сторителите пред властите и рече дека треба да се преземат повеќе чекори за да се спречи оруженото насилство. Во меѓувреме, пратеникот од Скарборо Југозападен Бил Блер рече дека неговите мисли се со жртвите и семејствата на нападот во саботата. „Муслиманите насекаде треба да се чувствуваат безбедно да присуствуваат на џамијата овој Рамазан. Насилството нема место во нашите заедници“, напиша тој на Твитер.

Најмалку шест истрели биле испукани во престрелката во квартот Скарборо, но останува непознато за колку осомничени станува збор.