септември 27, 2023

НАТО сака војната да продолжи, смета МНР на Русија

Руското МНР реагира на изјавите на денешниот самит на НАТО. „Одлуката на Западот да испрати оружје ја поттикна украинската влада да употреби сила против сепаратистичките енклави поддржани од Русија во источна Украина“, соопшти Министерството.

Русија претходно изјави дека луѓето во сепаратистичките региони се соочуваат со „геноцид“.

Во соопштението се наведува дека одлуката да продолжи да го поддржува Киев покажува дека западната алијанса сака конфликтот да продолжи, пренесе руската новинска агенција Риа