декември 5, 2023

Мицотакис го покани Зеленски да се обрати во грчкиот Парламент

Покана да говори во грчкиот Парламент преку видеоконференција, упатил премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис до претседателот на Украина Володимир Зеленски во нивниот денешен телефонски разговор, јави дописничката на МИА од Атина.
Во телефонскиот разговор, Зеленски му го честитал на Мицотакис денешниот национален празник на Грција, а грчкиот премиер се осврнал на поврзаноста на Одеса со историјата на хеленизмот и почетокот на грчкото востание