декември 5, 2023

Два тима со најдобри европски ѕвезди во НБА на сите времиња

Фановите од Европа и листа од четириесет кошаркарски експерти гласаа за своите омилени европски играчи кои некогаш се појавиле во НБА лигата.

Првата петорка ја предводи Тони Паркер од Франција, покрај него е Лука Дончиќ од Словенија, а покрај тука се Пау Гасол (Шпанија), Јанис Антетокумбо (Грција) и Дирк Новицки (Германија)

Според гласовите во втората петорка се најдоа Никола Јокиќ (Србија), Дражен Петровиќ (Хрватска), Тони Кукоч (Хрватска), Предраг Стојаковиќ (Србија) и Арвидас Сабонис (Литванија).

Текстот е преземен од гол.мк