декември 5, 2023

Во пукање на грчко-турската граница загина мигрант

Една жена мигрант е пронајдена мртва по пукање кога таа и други се обиделе да преминат во Грција од Турција со брод. Инцидентот се случил доцна во саботата на реката Еврос, на околу 70 километри североисточно од грчкиот град Александрополис, соопшти грчката полиција. Се верува дека жената била на брод со мигранти кои ги игнорирале предупредувањата од грчката страна да се сврти.

„Група од 10 лица беа пронајдени во обид да преминат на грчка територија со чамец од областа Суфли“, изјави за агенцијата АФП портпарол на полицијата. „Грчката полиција им даде знак да застанат, но тие не послушаа. Се слушнаа истрели од турска страна. Грчките граничари пукаа во воздух за да се заштитат“, рече портпаролот. „Грчките граничари пронајдоа четворица мажи мигранти како пливаат на брегот и една жена како плива во водата, а се чини дека била застрелана во грбот околу нивото на градите“, рече портпаролот. За инцидентот е отворена истрага. Засега нема коментар за инцидентот од турска страна.