декември 2, 2023

Воени ветерани од западот одат во Украина

Американски и британски ветерани од специјалните сили се подготвуваат да се приклучат на борбата на Украина против Русија, пишува BuzzFeed News .
Десет НАТО воени ветерани го прифаќаат повикот на претседателот Володимир Зеленски да се приклучат на новата единица странски борци за Украина. Тие се распоредени во Полска и се подготвуваат да преминат во Украина „да се приклучат на одбраната на Украина, Европа и светот“, се вели во статијата.

Групата е составена од шест американски државјани, тројца Британци и еден Германец, тие се обучени од НАТО и имаат искуство во тесна борба и антитероризам. Тие сакаат да бидат меѓу првите кои ќе се приклучат на новата меѓународна единица за територијална одбрана на Украина. Други двајца поранешни американски пешадиски офицери, исто така, прават планови да одат во Украина за да обезбедат „лидерство“ за групата, рече еден армиски ветеран за регрутирање.

Шефот на британската дипломатија Лиз Трас рече дека ги поддржува британските државјани да одат во Украина, објави Би-Би-Си. Таа рече дека борбата на Украина е борба за слобода, „не само за Украина, туку и за цела Европа“.

Во Украина веќе има илјадници странски борци од почетокот на војната против Русија во 2014 година. Повеќето од нив се од поранешните советски републики, стотици од Европа, околу 40 од САД и најмалку 12 од ОК, се вели во текстот.

Меѓу странците има идеалисти кои веруваат дека нивните земји не прават доволно за да им помогнат на Украинците за да ја обезбедат својата слобода. Има авантуристи кои скокаат од конфликт во конфликт по авантура, војни и пари. Тука се и екстремистите кои видоа можности да се поврзат со екстремно десничарските паравоени групи кои се борат во Украина.

BuzzFeed News се сретна со Ејден Аслин, 27-годишен британски државјанин кој четврта година е со украинските маринци, на линијата на источниот фронт во Павлопил. „Сакам само да ја поддржам украинската држава, народот и да им помогнам во борбата за својот суверенитет и независност“, рече тој.


Неколку недели откако беше објавена приказната на Аслин, десетици мажи од САД, Обединетото Кралство и земјите од Европската унија испратија е-пошта и рекоа дека се заинтересирани да ги следат неговите стапки.

Министерот за надворешни работи Кулеба ги покани странците кои се заинтересирани да се приклучат на меѓународната единица да контактираат со дипломатските мисии на Украина во нивните земји.

„Нивниот пристап до Украина ќе биде олеснет“, рече тој и додаде дека аеродромите се затворени поради руските ракети па копнените премини од земјите на ЕУ се единствениот пат кон Украина. „Но, ние ќе ви помогнеме“, рече тој.

Тој додаде: „Заедно го победивме Хитлер, а ќе го победиме и Путин“.


НАТО нема да праќа војници во Украина, но од запад доброволно се приклучуваат на борбата против Русија.
Борци од САД и Европската унија се пријавуваат да се борат во Украина против Русија. „Украинците се борат за тоа што се бореше Америка – слобода, се вели во друга статија од весникот.