септември 27, 2023

Американци ќе обучуваат Украински војници

Украинските инструктори ќе патуваат во трета земја за да добијат обука за американски алатки, како што се хаубици и радари

Пентагон има намера да обезбеди обука за украинските војници за да можат да ги користат хаубиците и радарите содржани во најновата серија оружје и опрема што претседателот Џо Бајден нареди да биде испратена во Киев, соопшти во понеделникот американската војска. Обуката наводно ќе се одржи во друга земја. Минатата недела, САД објавија дека ќе достават оружје во вредност од 800 милиони долари на источноевропската држава. Покрај противтенковски и противвоздушни ракети, оваа серија вклучува оклопни возила, артилериски парчиња и тактички радари, за кои на Украинците би им била потребна обука. Пентагон планира да ги научи украинските тренери како да го користат новото оружје некаде во наредните денови во неодредена трета земја, изјави за новинарите во понеделникот анонимен претставник на американската одбрана. На овој начин, Украинците би ги обучувале своите колеги како да го користат американското оружје, додека Вашингтон би избегнал да има „чизми на земја“ во самата Украина. Претходно, Пентагон откри дека некои од украинските војници во САД биле обучени да користат беспилотни летала камикази Switchblade, од кои 300 биле вклучени во новата пратка на оружје. Меѓу оружјата објавени од администрацијата на Бајден минатата недела беа уште 500 противтенковски ракети Javelin, уште 500 противвоздушни ракети Stinger, 10 радари против артилерија, два радари за воздушно набљудување, 200 од оклопните транспортери М113, 100 оклопни автомобили Humvee. , и 18 влечени хаубици од 155 мм, заедно со околу 40.000 парчиња муниција.

Не беше наведено кои хаубици ќе бидат испратени, иако присуството на пензионираните М113 сугерира дека тоа ќе бидат моделите М198 деактивирани во последната деценија, наместо сегашниот М777 во служба со американската војска. Досега четири летови со оружје од новиот пакет се испратени во Украина, изјави за медиумите анонимниот американски функционер. Руското Министерство за одбрана соопшти дека нејзиното тактичко летало погодило 22 украински артилериски позиции само во понеделникот и дека Киев изгубил над 1.000 теренски артилериски парчиња и 250 ракетни артилериски фрлачи од 24 февруари. Русија ги таргетираше и пратките на оружје на НАТО за Украина. Во понеделник наутро, ракетниот напад врз логистичкиот центар во Лвов уништи „големи пратки странско оружје што пристигнаа во Украина во изминатите шест дена од САД и европските земји“, изјави воениот портпарол генерал-мајор Игор Конашенков. Во саботата, Конашенков рече дека руската противвоздушна одбрана соборила украински транспортен авион во близина на Одеса, кој „испорачувал голема пратка со оружје испорачана на Украина од западните земји“. Русија ја нападна соседната држава кон крајот на февруари, по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск, првпат потпишани во 2014 година, и евентуалното признавање на републиките Доњецк и Луганск од Донбас од страна на Москва. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да им дадат на отцепените региони посебен статус во рамките на украинската држава. Оттогаш Кремљ побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.